PS9701
NEC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS9701 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PS9701 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PS9701 |
|---|---|
| Manufacturer | NEC |
| Description | OptoCouplers & OptoIsolators RO 551-PS9114 8/04 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.47 | $0.38 | $0.38 | $0.37 | $0.36 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.65V |
| Supplier Device Package: | 5-SOP |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 20ns, 10ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 75ns, 75ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads |
| Output Type: | Open Collector |
| Other Names: | PS9701NEC |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 1/0 |
| Input Type: | DC |
| Detailed Description: | Logic Output Optoisolator Open Collector 2500Vrms 1 Channel 5-SOP |
| Data Rate: | - |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 30mA |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PS9701, use the request quote form to request PS9701 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PS9701.The price and lead time for PS9701 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PS9701.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


