PS66B
Tripp Lite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS66B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PS66B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PS66B |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Description | 6 OUTLET POWER STRIP 6 FT |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.44 | $10.146 | $9.566 | $9.276 | ||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | ||
| $8.841 | $8.696 | $8.406 | $7.711 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.81 lb (367.41g) |
|---|---|
| Voltage - Input: | 120V |
| Type: | Outlet Strip |
| Series: | Power It!™ |
| Region Utilized: | - |
| Overload Protection: | Circuit Breaker(s) |
| Other Names: | PS66B-ND TL1711 |
| Mounting Type: | Bench, Floor, Wall |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Media Lines Protected: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Housing Material: | Plastic |
| Features: | - |
| Energy: | - |
| Current - Max: | 15A |
| Cord Length: | 6' (1.83m) |
| Connector - AC Output: | NEMA 5-15R |
| Connector - AC Input: | NEMA 5-15P |
| Approvals: | cUL, UL |
| AC Outlets: | 6 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PS66B, use the request quote form to request PS66B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PS66B.The price and lead time for PS66B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PS66B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



