PS60M-0MD1BR20K
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS60M-0MD1BR20K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PS60M-0MD1BR20K
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description SLIDE POT 20K OHM 0.2W TOP 60MM
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Travel Range:60mm
Tolerance:±20%
Size / Dimension:Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Series:PSxxM
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fader Type:Dual
Detailed Description:20 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type