PS-602-HG
Tripp Lite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS-602-HG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PS-602-HG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PS-602-HG |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Description | POWER STRIP 120V 6OUT HOSP 1.5' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $56.66 | $54.944 | $52.369 | |||
| 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |||
| $51.51 | $49.793 | $45.672 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 2 lbs (907.2g) |
|---|---|
| Voltage - Input: | 120V |
| Type: | Outlet Strip |
| Series: | - |
| Region Utilized: | North America |
| Overload Protection: | Circuit Breaker(s) |
| Other Names: | PS-602-HG-ND TL422 |
| Mounting Type: | Bench, Wall |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Media Lines Protected: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Plastic |
| Features: | - |
| Energy: | - |
| Current - Max: | 15A |
| Cord Length: | 1.5' (0.46m) |
| Connector - AC Output: | NEMA 5-15R |
| Connector - AC Input: | NEMA 5-15P |
| Approvals: | cUL, UL |
| AC Outlets: | 6 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PS-602-HG, use the request quote form to request PS-602-HG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PS-602-HG.The price and lead time for PS-602-HG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PS-602-HG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


