PS-30PE-S4LT1-PN1
JAE Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS-30PE-S4LT1-PN1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PS-30PE-S4LT1-PN1
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN HEADER 30POS
(In US Dollars)
52 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:-
Shrouding:Unshrouded
Series:PS
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:30
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:-
Insulation Height:-
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:-
Contact Material:-
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)