PS-16PE-D4LT2-M1E
JAE Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PS-16PE-D4LT2-M1E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PS-16PE-D4LT2-M1E
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN HEADER 16POS
(In US Dollars)
116 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:PS
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.327" (8.30mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot, Mounting Flange
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Copper Alloy
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)