PRT12EH-Q0
Panduit
PRT12EH-Q0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRT12EH-Q0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRT12EH-Q0
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE REL X HVY WR BLK 40.1"
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Lashing, Releasable
Width:0.500" (12.70mm)
Tensile Strength:250 lbs (113.40 kg)
Series:PAN-TY® PRT
Packaging:25 per Pkg
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:40.00"
Length - Actual:3.34' (1.02m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Weather Resistant
Detailed Description:Lashing, Releasable Black 12.00" (304.80mm) 0.500" (12.70mm) 250 lbs (113.40 kg) 3.34' (1.02m)
Color:Black
Bundle Diameter:12.00" (304.80mm)