PRT1.5S-M0
Panduit
PRT1.5S-M0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRT1.5S-M0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRT1.5S-M0
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE REL STD WR BLACK 6.3"
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Releasable
Width:0.190" (4.83mm)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Series:PAN-TY® PRT
Packaging:1000 per Pkg
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:6.25"
Length - Actual:0.525' (160.00mm, 6.30")
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Weather Resistant
Detailed Description:Standard, Releasable Black 1.50" (38.10mm) 0.190" (4.83mm) 50 lbs (22.68 kg) 0.525' (160.00mm, 6.30")
Color:Black
Bundle Diameter:1.50" (38.10mm)