PRT-11856
SparkFun
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRT-11856 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PRT-11856 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PRT-11856 |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun |
| Description | LI-ION BATTERY 2.2AH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $15.95 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 206g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 7.4V |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| Standard Charge Time: | - |
| Standard Charge Current: | - |
| Size / Dimension: | 5.45" L x 1.87" W x 0.96" H (138.5mm x 47.5mm x 24.5mm) |
| Series: | - |
| Other Names: | 11856 1568-1877 PRT-11856-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Discharge Rate: | - |
| Detailed Description: | 7.4V Lithium Ion Battery Rechargeable (Secondary) 2.2Ah |
| Capacity: | 2.2Ah |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Battery Cell Size: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PRT-11856, use the request quote form to request PRT-11856 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PRT-11856.The price and lead time for PRT-11856 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PRT-11856.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
