PRM48BF480M400B00
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRM48BF480M400B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PRM48BF480M400B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PRM48BF480M400B00 |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 48V 400W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $215.34 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Voltage - Input (Min): | 38V |
| Voltage - Input (Max): | 55V |
| Type: | Pre-Regulator Module |
| Size / Dimension: | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) |
| Series: | VI Chip® PRM® |
| Power (Watts): | 400W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | Module |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 6 (Time on Label) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 96.7% |
| Detailed Description: | Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 8.33A 38V - 55V Input |
| Current - Output (Max): | 8.33A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PRM48BF480M400B00, use the request quote form to request PRM48BF480M400B00 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PRM48BF480M400B00.The price and lead time for PRM48BF480M400B00 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PRM48BF480M400B00.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

