PRBSA1-16F-BW0HB
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRBSA1-16F-BW0HB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PRBSA1-16F-BW0HB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PRBSA1-16F-BW0HB |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH ROCKER SPST 16A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.262 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Switch Function: | On-Off |
| Series: | PRB |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 27.60mm x 13.80mm |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1-1571091-2 450-1984 PRBSA1-16F-BW0HB-ND |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Detailed Description: | Rocker Switch SPST 16A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Current Rating: | 16A (AC) |
| Color - Actuator/Cap: | White |
| Circuit: | SPST |
| Actuator Type: | Concave (Curved) |
| Actuator Marking: | On - Off, Vertical |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PRBSA1-16F-BW0HB, use the request quote form to request PRBSA1-16F-BW0HB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PRBSA1-16F-BW0HB.The price and lead time for PRBSA1-16F-BW0HB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PRBSA1-16F-BW0HB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


