PR01000101603JR500
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PR01000101603JR500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PR01000101603JR500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PR01000101603JR500 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES 160K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.026 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm) |
| Series: | PR01 |
| Resistance: | 160 kOhms |
| Power (Watts): | 1W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Axial |
| Other Names: | 2306 197 23164 230619723164 5073NW160K0J12AFX 5073NW160K0J12AFX-ND 5073NW160K0J12AFXBC 5073NW160K0JAFX BC160KW-1TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 160 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety Metal Film |
| Composition: | Metal Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PR01000101603JR500, use the request quote form to request PR01000101603JR500 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PR01000101603JR500.The price and lead time for PR01000101603JR500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PR01000101603JR500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
