PQME3-D24-S5-M-TR
CUI, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PQME3-D24-S5-M-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PQME3-D24-S5-M-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PQME3-D24-S5-M-TR |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Description | DC DC CONVERTER 5V 3W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | 400 pcs | 600 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $10.766 | $10.574 | $10.382 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Voltage - Input (Min): | 9V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Type: | Isolated Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.76" L x 0.71" W x 0.40" H (19.2mm x 18.1mm x 10.2mm) |
| Series: | PQME3-M |
| Power (Watts): | 3W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-SMD Module, 7 Leads |
| Other Names: | 102-4208-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Efficiency: | 80% |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 600mA 9V - 36V Input |
| Current - Output (Max): | 600mA |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov. |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PQME3-D24-S5-M-TR, use the request quote form to request PQME3-D24-S5-M-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PQME3-D24-S5-M-TR.The price and lead time for PQME3-D24-S5-M-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PQME3-D24-S5-M-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
