PPT2-0500ARN5VE
Buy PPT2-0500ARN5VE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PPT2-0500ARN5VE
Manufacturer Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
Description PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 500PSIA
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Supply:6 V ~ 34 V
Termination Style:Connector
Supplier Device Package:-
Series:PPT2
RoHS Status:RoHS Compliant
Pressure Type:Absolute
Port Style:Barbed
Port Size:Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Package / Case:Module Cube
Output Type:Analog, RS-485
Output:0 V ~ 5 V
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Operating Pressure:500 PSI (3447.38 kPa)
Maximum Pressure:600 PSI (4136.85 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:-
Detailed Description:Pressure Sensor 500 PSI (3447.38 kPa) Absolute Male - 0.13" (3.18mm) Tube 0 V ~ 5 V Module Cube
Accuracy:±0.075%