PPT2-0100GGK2VE
Buy PPT2-0100GGK2VE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PPT2-0100GGK2VE
Manufacturer Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
Description PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 100PSIG
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Supply:6 V ~ 34 V
Termination Style:Connector
Supplier Device Package:-
Series:PPT2
RoHS Status:RoHS Compliant
Pressure Type:Gauge
Port Style:Threaded
Port Size:Female - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Package / Case:Module Cube
Output Type:Analog, RS-232
Output:0 V ~ 5 V
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Operating Pressure:100 PSI (689.48 kPa)
Maximum Pressure:600 PSI (4136.85 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:-
Detailed Description:Pressure Sensor 100 PSI (689.48 kPa) Gauge Female - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™ 0 V ~ 5 V Module Cube
Accuracy:±0.075%