PPT2-0100DFG2VS
Buy PPT2-0100DFG2VS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PPT2-0100DFG2VS
Manufacturer Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
Description PRESSURE TRANSDUCER
Data sheet
Voltage - Supply:6 V ~ 34 V
Termination Style:Connector
Supplier Device Package:-
Series:PPT2
Pressure Type:Differential
Port Style:Filtered, Threaded
Port Size:Female - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Package / Case:Module Cube
Output Type:Analog, RS-232
Output:0 V ~ 5 V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Pressure:±100 PSI (±689.48 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:±300 PSI (±2068.43 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:Pressure Sensor ±100 PSI (±689.48 kPa) Differential Female - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter 0 V ~ 5 V Module Cube
Accuracy:±0.0375%