PPT2-0020DKF2VS
Buy PPT2-0020DKF2VS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PPT2-0020DKF2VS
Manufacturer Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
Description PRESSURE TRANSDUCER
Data sheet
Voltage - Supply:6 V ~ 34 V
Termination Style:Connector
Supplier Device Package:-
Series:PPT2
Pressure Type:Differential
Port Style:Filtered, Threaded
Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Package / Case:Module Cube
Output Type:Analog, RS-232
Output:0 V ~ 5 V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Pressure:±20 PSI (±137.9 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:±60 PSI (±413.69 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:Pressure Sensor ±20 PSI (±137.9 kPa) Differential Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter 0 V ~ 5 V Module Cube
Accuracy:±0.0375%