PPT0050GFW2VA
Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PPT0050GFW2VA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PPT0050GFW2VA
Manufacturer Honeywell Microelectronics & Precision Sensors
Description PRESSURE TRANSDUCER
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:5.5 V ~ 30 V
Termination Style:Connector
Supplier Device Package:-
Series:-
Pressure Type:Vented Gauge
Port Style:Barbed, Filtered
Port Size:Male - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Package / Case:Module Cube
Output Type:Analog, RS-232
Output:0 V ~ 5 V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Pressure:50 PSI (344.74 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:150 PSI (1034.21 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Features:-
Detailed Description:Pressure Sensor 50 PSI (344.74 kPa) Vented Gauge Male - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter 0 V ~ 5 V Module Cube
Accuracy:±0.05%