PPM-2-35135-B
CUI, Inc.
PPM-2-35135-B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PPM-2-35135-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PPM-2-35135-B
Manufacturer CUI, Inc.
Description CONN PWR PLUG 1.35X3.5MM SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 978 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:24VDC
Thread Size:-
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Series:-
Packaging:Bulk
Other Names:CP-PPM-2-35135-B
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 2 Contacts
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Length/Depth:0.630" (16.00mm)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Internal Switch(s):Does Not Contain Switch
Insulation Color:Silver
Ingress Protection:-
Industry Recognized Mating Diameter:1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138")
Includes:-
Housing Material:-
Gender:Female
Features:-
Detailed Description:Power Barrel Connector Plug 1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138") Free Hanging (In-Line)
Current Rating:3A
Contact Material - Plating:Nickel
Contact Material:Brass
Connector Type:Plug
Body Material:Brass
Body Color:Silver
Actual Diameter:0.055" (1.40mm ID), 0.138" (3.50mm OD)