POE75U-1UP-N
PHIHONG USA
POE75U-1UP-N
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy POE75U-1UP-N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. POE75U-1UP-N
Manufacturer PHIHONG USA
Description POE INJECTOR 75W 56V DESKTOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:1.1 lbs (499g)
Voltage - Output:56V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Type:Midspan Injector
Size / Dimension:6.53" L x 3.15" W x 2.02" H (166.0mm x 80.0mm x 51.2mm)
Series:POE75x
Power (Watts) - Per Port:75W
Output Connector:RJ45 (Data, Power)
Other Names:993-1153
POE75U-1UP-N-ND
POE75U-1UP-N-R
POE75U-1UPN
POE75U-1UPN-ND
POE75U-1UPN-R
POE75U1UPN
Operating Temperature:-20°C ~ 40°C
Number of Ports:1
Note:AC Power Cord Sold Separately
Mounting Type:Desktop
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Input Connector:IEC 320-C14
Features:OCP, OVP, SCP
Efficiency:80%
Detailed Description:56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector 10/100/1000 Mbps Data Rate
Data Rate:10/100/1000 Mbps
Current - Output:670mA