PNG.1B.305.CLLD62Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PNG.1B.305.CLLD62Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PNG.1B.305.CLLD62Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 5POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:305
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:5
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell, Lanyard
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:9A
Contact Material:Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:59.0µin (1.50µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:Silver
Cable Opening:0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)