PM3604-50-RC
Bourns, Inc.
PM3604-50-RC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM3604-50-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3604-50-RC
Manufacturer Bourns, Inc.
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
400 pcs800 pcs1200 pcs2800 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Shielding:Unshielded
Series:PM3600
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M10155TR
PM360450RC
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Inductance - Connected In Series:200µH
Inductance - Connected In Parallel:50µH
Height:0.265" (6.73mm)
Detailed Description:Unshielded 2 Coil Inductor Array 200µH Inductance - Connected in Series 50µH Inductance - Connected in Parallel 120 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.28A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:480 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:120 mOhm Max
Current Rating - Series:640mA
Current Rating - Parallel:1.28A