PM3604-10-B
Bourns, Inc.
PM3604-10-B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM3604-10-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3604-10-B
Manufacturer Bourns, Inc.
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M1225
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Series:40µH
Inductance - Connected In Parallel:10µH
Height:0.265" (6.73mm)
Detailed Description:Unshielded 2 Coil Inductor Array 40µH Inductance - Connected in Series 10µH Inductance - Connected in Parallel 28 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.7A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:110 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:28 mOhm Max
Current Rating - Series:1.35A
Current Rating - Parallel:2.7A