PM3602-50-B
Bourns, Inc.
PM3602-50-B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM3602-50-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3602-50-B
Manufacturer Bourns, Inc.
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Shielding:Unshielded
Series:PM3600
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M1216
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Inductance - Connected In Series:200µH
Inductance - Connected In Parallel:50µH
Height:0.225" (5.72mm)
Detailed Description:Unshielded 2 Coil Inductor Array 200µH Inductance - Connected in Series 50µH Inductance - Connected in Parallel 220 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 780mA Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:880 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:220 mOhm Max
Current Rating - Series:380mA
Current Rating - Parallel:780mA