PM2110-181K
Bourns, Inc.
PM2110-181K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM2110-181K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM2110-181K
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 180UH 3.7A 66 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Shielding:Unshielded
Series:PM2110
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M6161
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:180µH
Height - Seated (Max):0.530" (13.46mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:180µH Unshielded Toroidal Inductor 3.7A 66 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):66 mOhm Max
Current Rating:3.7A