PM2110-181K-RC
Bourns, Inc.
PM2110-181K-RC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM2110-181K-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM2110-181K-RC
Manufacturer Bourns Inc.
Description FIXED IND 180UH 3.7A 66 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 385 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Breakdown:-
Usage:Unshielded
Type:Toroidal
Size / Dimension:1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Series:PM2110
RoHS Status:Bulk
Ratings:-
Polarization:Nonstandard
Other Names:M8769
PM2110181KRC
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Part Number:PM2110-181K-RC
Height - Seated (Max):0.530" (13.46mm)
Hardware Type:180µH
Frequency - Test:-
Frequency - Self Resonant:66 mOhm Max
Expanded Description:180µH Unshielded Toroidal Inductor 3.7A 66 mOhm Max Nonstandard
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%
Diameter - Shoulder:-
Delay Time:1kHz
DC Resistance (DCR):-
Current Rating:3.7A