PLX1V390MCL1
Nichicon
PLX1V390MCL1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLX1V390MCL1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLX1V390MCL1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 35V T/H
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 390 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PLX
Ripple Current @ High Frequency:1.8A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-14208
PLX1V390MCL1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):33 mOhm
Detailed Description:39µF 35V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 33 mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Capacitance:39µF