PLV1E271MDL1
Nichicon
PLV1E271MDL1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLV1E271MDL1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLV1E271MDL1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 270UF 20% 25V T/H
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PLV
Ripple Current @ High Frequency:2.8A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-14179
PLV1E271MDL1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):25 mOhm
Detailed Description:270µF 25V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 25 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:270µF