PLTT0805Z1171AGT5
Vishay / Thin Film
PLTT0805Z1171AGT5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLTT0805Z1171AGT5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLTT0805Z1171AGT5
Manufacturer Vishay Thin Film
Description RES SMD 1.17KOHM 0.05% 1/4W 0805
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.25W, 1/4W
Voltage - Breakdown:0805
Thickness (Max):±5ppm/°C
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:PLTT
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 215°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:PLTT0805Z1171AGT5
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
FIFO's:2
Expanded Description:1.17k Ohm ±0.05% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.05%