PLT2.5I-C0
Panduit
PLT2.5I-C0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLT2.5I-C0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLT2.5I-C0
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE INTERMED WR BLACK 9.7"
(In US Dollars)
100 pcs1000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.145" (3.68mm)
Tensile Strength:40 lbs (18.14 kg)
Series:PAN-TY® PLT
Packaging:100 per Pkg
Other Names:298-13850
PLT2.5I-C0-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:9.75"
Length - Actual:0.808' (246.38mm, 9.70")
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Weather Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Black 2.50" (63.50mm) 0.145" (3.68mm) 40 lbs (18.14 kg) 0.808' (246.38mm, 9.70")
Color:Black
Bundle Diameter:2.50" (63.50mm)