PLT1206Z1372LBTS
Electro-Films (EFI) / Vishay
PLT1206Z1372LBTS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLT1206Z1372LBTS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLT1206Z1372LBTS
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 13.7KOHM 0.01% 0.4W 1206
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.01%
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:PLT
Resistance:13.7 kOhms
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:13.7 kOhms ±0.01% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film