PLT0603Z1371LBTS
Electro-Films (EFI) / Vishay
PLT0603Z1371LBTS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLT0603Z1371LBTS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLT0603Z1371LBTS
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 1.37K OHM 0.15W 0603
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.01%
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Series:PLT
Resistance:1.37 kOhms
Power (Watts):0.15W
Packaging:Strip
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.37 kOhms ±0.01% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film