PLS0E152MDO1
Nichicon
PLS0E152MDO1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLS0E152MDO1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLS0E152MDO1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V T/H
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PLS
Ripple Current @ High Frequency:5.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-16562
PLS0E152MDO1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):8 mOhm
Detailed Description:1500µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 8 mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF