PLF1D390MCL2
Nichicon
PLF1D390MCL2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLF1D390MCL2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLF1D390MCL2
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 20V T/H
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PLF
Ripple Current @ High Frequency:2A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):45 mOhm
Detailed Description:39µF 20V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 45 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:39µF