PLE0E561MCO1TD
Nichicon
PLE0E561MCO1TD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLE0E561MCO1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLE0E561MCO1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V T/H
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PLE
Ripple Current @ High Frequency:6.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-14067-2
493-14067-2-ND
PLE0E561MCO1TD-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):5 mOhm
Detailed Description:560µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 5 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF