PIC24FV08KM202-I/SS
Micrel / Microchip Technology
PIC24FV08KM202-I/SS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PIC24FV08KM202-I/SS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PIC24FV08KM202-I/SS
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 188 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2 V ~ 5 V
Supplier Device Package:28-SSOP
Speed:32MHz
Series:PIC® XLP™ 24F
RAM Size:2K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:8KB (2.75K x 24)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:23
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
EEPROM Size:512 x 8
Detailed Description:PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SSOP