PIC16LF1906-E/SS
Micrel / Microchip Technology
PIC16LF1906-E/SS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PIC16LF1906-E/SS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PIC16LF1906-E/SS
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
(In US Dollars)
611 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package:28-SSOP
Speed:20MHz
Series:PIC® XLP™ 16F
RAM Size:512 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/O:25
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP