PIC16F1828-I/GZ
Micrel / Microchip Technology
PIC16F1828-I/GZ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PIC16F1828-I/GZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PIC16F1828-I/GZ
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
(In US Dollars)
637 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:20-UQFN (4x4)
Speed:32MHz
Series:PIC® XLP™ mTouch™ 16F
RAM Size:256 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:20-UFQFN Exposed Pad
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:17
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:256 x 8
Detailed Description:PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4)