PHP00603E5830BST1
Electro-Films (EFI) / Vishay
PHP00603E5830BST1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PHP00603E5830BST1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHP00603E5830BST1
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 583 OHM 0.1% 3/8W 0603
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Resistance:583 Ohms
Power (Watts):0.375W, 3/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:583 Ohms ±0.1% 0.375W, 3/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film