PHP00603E2871BST1
Vishay / Thin Film
PHP00603E2871BST1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PHP00603E2871BST1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHP00603E2871BST1
Manufacturer Vishay Thin Film
Description RES SMD 2.87K OHM 0.1% 3/8W 0603
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.375W, 3/8W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±25ppm/°C
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:PHP00603E2871BST1
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
FIFO's:2
Expanded Description:2.87k Ohm ±0.1% 0.375W, 3/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1%