PHG.1B.310.CLLD62Z
Buy PHG.1B.310.CLLD62Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHG.1B.310.CLLD62Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 10POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:310
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:10
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:2.5A
Color:Silver
Cable Opening:0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)