PHG.1B.308.CLLD42Z
Buy PHG.1B.308.CLLD42Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHG.1B.308.CLLD42Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 8POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:308
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:8
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:5A
Color:Silver
Cable Opening:0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)