PHG.0K.302.CLLC15Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PHG.0K.302.CLLC15Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHG.0K.302.CLLC15Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 2POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:302
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:0K
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:2
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:10A
Contact Material:Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:59.0µin (1.50µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:Silver
Cable Opening:0.051" ~ 0.059" (1.30mm ~ 1.50mm)