PHA.2B.310.CLLM42Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PHA.2B.310.CLLM42Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHA.2B.310.CLLM42Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 10POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:310
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2B
Packaging:Bulk
Orientation:A
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:8A
Contact Material:Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:59.0µin (1.50µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:Silver
Cable Opening:0.122" ~ 0.157" (3.10mm ~ 4.00mm)