PFRT.011.250.U
Schurter
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFRT.011.250.U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFRT.011.250.U
Manufacturer Schurter
Description PTC RESET FUSE 60V 110MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Series:PFRT
Resistance - Post Trip (R1) (Max):16 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):5 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-45°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.370" (9.40mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 110mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):110mA