PFRA.300.2
Schurter
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFRA.300.2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFRA.300.2
Manufacturer Schurter
Description PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:10.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
Series:PFRA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.720" (18.30mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):6A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3A