PFMT.013.250.B.2
Schurter
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFMT.013.250.B.2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFMT.013.250.B.2
Manufacturer Schurter
Description PTC RESET FUSE 60V 130MA 2SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Thickness (Max):0.134" (3.40mm)
Size / Dimension:0.352" L x 0.291" W (8.95mm x 7.40mm)
Series:PFMT
Resistance - Post Trip (R1) (Max):20 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):9 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD
Operating Temperature:-45°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 130mA Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):130mA