PFG.2B.303.CLLD72Z
Buy PFG.2B.303.CLLD72Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFG.2B.303.CLLD72Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 3POS SOLDER CUP
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:303
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:3
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature:Front and Rear Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:17A
Color:Silver
Cable Opening:0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)