PFE5KR330
Buy PFE5KR330 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFE5KR330
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 0.33 OHM 10% 962W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:-
Series:Powr-Rib®PFE
Resistance:330 mOhms
Power (Watts):962W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHPFE5KR330
OHPFE5KR330-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Lead Style:Solder Lugs
Failure Rate:-
Detailed Description:330 mOhms ±10% 962W Wirewound Chassis Mount Resistor