PFE5KR220E
Buy PFE5KR220E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFE5KR220E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 0.22 OHM 10% 1017W
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:-
Series:Powr-Rib®PFE
Resistance:220 mOhms
Power (Watts):1017W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHPFE5KR220E
OHPFE5KR220E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Failure Rate:-
Detailed Description:220 mOhms ±10% 1017W Wirewound Chassis Mount Resistor